Okul Öncesinde Beslenme | Cansu Çakmak

 Okul öncesinde beslenme çocuğun gelişimi ve büyümesine etki eden en. Önemli faktörlerden biridir. Bu yüzden doğru ve sağlıklı bir beslenme düzeni ile çocukların diyetlerinin düzenlenmesi son derece mühimdir. 

  Büyüme çağındaki çocukların beslenmelerindeki yetersizlik ve dengesiz çeşitli sağık problemlerine de yol açabilmektedir. Fast food, abur cubur, ve tuz alımı obezite gibi sağlık problemlerinin  birinci sebebi olarak görülüyor. Gelişim ve büyümenin sağlıklı ilerleyebilmesi için de çocukların günlük alması gereken kalori miktarını ve besin çeşitliliğini ayarlamak, her besin grubundan doğru miktarlarda tüketmek gerekiyor.

  Peki yetişkinler ile çocukların günlük kalori miktarı ve ve porsiyonları aynı mıdır? Hayır, çocuklar ve yetişkin beslenmesi arasında farklılıklar mevcut. Çocukların beslenme düzeninin 

%60’ı karbonhidrat, 

%20’si protein 

%30’u ise yağlardan oluşmalıdır.

 4 – 6 yaş grubu 1800 kalori

 9 – 12 yaş çocuklarının ise günde yaklaşık 2000 kalori tüketmesi gerekmektedir.
  Bunun yanı sıra gıdaların olabildiğince organik, temiz, mümkün olduğunca işlem görmemiz ve taze olmalarına dikkat edilmelidir. 

  Ayrıca Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, çocuklarda beyin gelişimini destekleme, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi ve kalp ve damar hastalıkları riskinin azalmasını sağlıyor. Omega 3 ve Omega 6 gibi yağlar bakımından zengin gıdalar ise; lahana, brokoli, karnı bahar gibi sebelerde, balıkta ve ceviz fındık gibi kuruyemişlerde bulunuyor. Bu besinlerden dengeli tüketildiği takdirde faydalanmak mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir