Kitap Önerileri

Sevdiğimiz, okumaktan zevk aldığımız çocuk kitaplarını sizinle paylaşmaya devam ediyoruz ! ilginiz için çok teşekkür ederiz J Bu sefer size iki özel klasikten söz etmek istiyoruz.

Ayı Olmayan Ayı, Dünya edebiyatında ayrı yeri olan ve artık klasik kabul edilen özel kitaplardan. Yazarı Frank Tashin, Warner Bros ve Disney için kısa çizgi filmler yazmış ve yönetmiş, animasyon sektörünün gelişmesine katkısı büyük olan yazarlardan. Aynı zamanda komediye ilgili, mizah yönü güçlü bir kişi. Kitap, Hayykitap Yayınevi’nden çıkma ve görsel tasarım Mehmet Karakurt’a ait.

Kitapta, ayı olmadığını kendisine kabul ettirilmeye çalışılan gerçek bir ayının kafa karışıklığını, eğlenceli olaylar örgüsü ile okuyoruz. Kitapta geçen tekrarlar erken çocukluk eğitiminde, kelime dağarcığı gelişimini olumlu olarak etkileyecektir. Anlattığı hikayenin günümüz dünyası ile uyumu, doğa algısı ayrıca duygusal gelişimi olumlu etkileyecektir.

Unutmadan ! Kitap, Boğaziçi Üniversitesi Çocuk Tiyatrosu Grubu ( BUÇOTİ) tarafından tiyatro haline getirilerek sahnelendi. Grubun sahnelediği ilk oyun olması ve de bu grubun oluşmasını sağlayan ilk hikaye olması sebebiyle de hikayeyi ayrıca severiz. Tamamı Boğaziçi Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği öğrencilerinden oluşan BUÇOTİ’yi takip etmenizi öneririz !

Bahsetmek istediğim bir diğer klasik ; Küçük Kara Balık. Küçük Kara Balığın hikayesinde herkes kendinden bir parça bulabilir. Umudun, merakın,adaletin en güzeli de yolculuğun ve duvarları yıkarak büyümenin öyküsüdür Küçük Kara Balık. Herkese ayrı bir yol anlatır,  bu sebeptendir ki halen yaşı kaç olursa olsun pek çok kişinin baş ucu kitabıdır. Çocuğunuzla beraber tekrar bu yolculuğa çıkmanız dileğiyle, keyifli okumalar !

Kitabın yazarı Samed Behrengi, bu kitabı ile dünyanın pek çok yerinde tanınmış, yapıt pek çok dile çevrilerek ödüller almıştır. Bedenine sarmaladığı küçük kılıcı ile ‘evrenin en devrimci’ balığı, tüm dünyada hep aynı şeyi simgeler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir