Kitap Önerileri

Çocuğun büyüme ve gelişmesini olumsuz yönde etkileyen her türlü davranış olarak tanımlanan çocuk istismarı, maalesef ki ülkemizde ve dünyada sıkça rastladığımız bir durum. Çocuğa karşı istismar vakalarının % 12- 25’lik kısmını da cinsel istismar vakaları oluşturuyor. Adliyelerdeki her 4 tecavüz vakasından 1’ i çocuklar ile ilgili. Çocuklarımızı bu tehlikeden korumak için onları bilinçlendirmek, bu tehlikeye karşı korumak şart. Bizde bu konuda bilinçlendirme amacı taşıyan bazı çocuk kitaplarını sizinle paylaşmak istedik.

İlk olarak bahsetmek istediğimiz kitap Kırmızı Çizgi. Erdem Çocuk Yayınlarından çıkan bu kitabın yazarı Samar Mahfouz Barraj. Lübnanlı olan yazarımız kariyerine öğretmen olarak başlamış. ‘Çocuklarımızı bilinçlendirme yoluyla maruz kalacakları pek çok şeyden uzak tutmalıyız’ fikriyle yola çıkan yazar, 2007’den beri çocuklar için yazıyor. Kitap, Arap Düşünce Vakfı , 2015 yılında Arapça Çocuk Kitabı Ödülü almış. Resimlendirmeleri ise Mona Yakzan ve Myra El Myr’ e ait. Kitabın sonunda çocuklara özel bölgelerinin farkında olmalarını sağlayacak birkaç etkinlik de mevcut. Bu etkinlikleri de aile terapisi üzerine çalışan Uzman Psikolojik Danışman Özlem Mumcuoğlu hazırlamış.

Kitap, ana karakteri Emir’in annesine, mahalledeki bir adamın arabası için hazırladığı kırmızı çizgileri anlatmasıyla başlıyor. ‘Kırmızı çizgileri’ anlatırken öğrendikleri, Emir’in vücudundaki özel bölgeleri anlamasını sağlarken, bu bölgelere kimsenin müdahale edemeyeceğini vurguluyor. Kitabı okurken çocuğunuz ile kuracağınız diyalog, çocuğunuzun bilinçle büyümesine zemin hazırlayacaktır.

Paylaşmak istediğimiz bir diğer kitap Bedenim Bana Ait. Pro- Familia adındaki, Almanya’nın cinsel sağlık, kadın hakları ve aile kurumu üzerine çalışan önemli kurumlarından biri. Çocukların istismara karşı bilinçlendirilmesi çalışmaları kapsamında bir ekip tarafından hazırlanan bu kitap Almanca haricinde pek çok dile çevrilmiş. Gergedan Yayınevinden çıkan kitabı Kazım Özdoğan dilimize çevirmiş.

  • Bu başlık altında ,çocuğa karşı istismar ile ilgili yayımlanmış en güncel araştırmalardan birini paylaşarak, okumanızı tavsiye ediyoruz.

http://imdat.org/wp-content/uploads/2016/05/%C3%87OCUK-%C4%B0ST%C4%B0SMARINA-Y%C3%96NEL%C4%B0K-RAPOR.pdf

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir