Kitap Önerileri – Travma

Sizler için farklı konularda kitap önerileri yapmaya devam ediyoruz ! Umuyoruz ki bugüne kadar paylaştığımız kitaplar yardımcınız olmuştur. Bu sefer belirlediğimiz konu travma. Erken çocuklukta tanık olunan her türlü deneyim, çocukların hayatlarında uzun vadede etki yapıyor. Travma ya da benzer durumları tecrübe etmiş çocuklar için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanıyor. Tüm bunların yanında çocuklar ile okunacak güzel kitaplar, çocukların duygularını iyi ifade etmelerinde büyük yardımcı olacaktır. Bunun yanında, kitaplardaki karakterler ile kendilerini özdeşleştirebildikleri için, benzer duyguları yaşayanların sadece kendileri olmadıklarını bileceklerdir . Tekrardan keyifli okumalar !

Travma konusunda belirlediğimiz ilk kitabımız Çok Kötü Bir Şey Oldu. Margaret M. Holmes’in yazdığı kitabımızın çevirmeni Ayça Erdem. Yayınevi ise Okuyan Us. Sherman bir gün çok kötü bir şeye şahit olur. Şahit olduğu görüntüleri bir türlü aklından çıkaramaz. Karnı sürekli ağrıyordur, eskisi gibi eğlenemiyordur ve yemek yiyemiyordur. Bu durum devam ederken bir gün olanları konuşabileceği biriyle tanışır. Okulda sürekli problem yaşadığı için rehberlik servisine gönderilmiştir ve rehberlik öğretmeni ile yaptıkları zamanla davranışlarını değiştirebilmesini sağlamıştır.

Kitap American Psychological Association (APA)’un önerdiği kitaplardan. APA bünyesinde binlerce psikolog, psikiyatr, eğitimci ve farklı yardımcı sosyal bilim dallarında uzman barındıran, Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan psikoloji çalışmalarını temsil eden profesyonel bir vakıftır. Psikoloji alanında dünyadaki en güvenilir oluşumlardan biri kabul edilir.

Bahsetmek istediğimiz ikinci kitabımız Duygularıyla Arkadaş Olan Çocuk. Kitabımızın yazarı Laura Rubenstein. Yazar Illinois School of Professional Psychology mezunu bir psikolog. Duygu farkındalığı ve duyguları sağlıklı dışa vurum üzerine çalışan yazarımız, yoga ve meditasyon ile de oldukça ilgili. Kendisi hakkında detaylı bilgiyi ; https://therapists.psychologytoday.com/rms/name/Lauren_Rubenstein_PsyD,RYT,JD_Bethesda_Maryland_152109  bu adresten bulabilirsiniz. Kitabımızın çevirmeni Semih Yeniçeri ve yayınevi Okuyan Us. Diğer kitabımızın da olduğu gibi, Duygularıyla Arkadaş Olan Çocuk da APA’nın önerdiği kitaplar listesinde.

Kitap, bir çocuğun duygularıyla sanki yabancı birileriyle tanışır gibi tanışmasını anlatıyor. Bu sayede çocuk duygularının farkına varıyor, onlar ile muhabbet ediyor ve sonunda kendini anlamlandırıyor. 4-8 yaş grubunun kendi duygularını anlamlandırmasına ve uygun şekilde ifade edebilmesine yardımcı olacağını düşünüyoruz. Keyifli okumalar !

Bahsetmek istediğimiz bir diğer kitap ise Dedemi Özlüyorum. Çocukları etkileyen en önemli travma durumlarından biri, çocuğun yakın çevresinden birinin ölmesi ya da bir şekilde hayatından çıkmasıdır. Çocuğun bu durum ile başa çıkabilmesi, duygularının farkında olması ile yakından ilgili. Dedemi Özlüyorum’ da yazarımız, artık hayatta olmayan dedesini çok özleyen bir çocuğun hikayesini dile getiriyor. Aile büyüklerinden birini kaybetmiş çocuklar, kendileri ile örtüştürecekleri bu hikayede ölümün hayatın bir parçası oluşunu, yakınlarını kaybeden başka çocukların da olduğunu anlayacaklardır.

Kök Yayıncılıktan çıkan ve  4-8 yaş duygu farkındalığı için önerdiğimiz kitabın yazarı Gülçin Alpöge. Yazar, İstanbul ve New York Üniversitelerinde Edebiyat üzerine eğitim aldı. Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli anaokullarında çalıştı. 1980 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitim vermeye başladı. bu süreçte çocuk kitaplarının yanında, çeşitli akademik yayına da imza attı. Halen Boğaziçi Üniversitesi Temel Eğitim Bölümü’nde yarı zamanlı ders vermektedir. Kendisi hakkında detaylı bilgiyi ; http://www.gulcinalpoge.com/tr/ozgecmis adresinden bulabilirsiniz.

Ölüm temalı kitaplara bir diğer önerimiz, Milly, Molly ve Emre’nin Tohumları. Tudem yayınları’nın Milly ve Molly serisinin bir parçası olan kitap, Milly ve Molly’in sınıf arkadaşlarından birinin artık okula gelmediğini fark etmeleri ile başlar. Öğretmenleri, sınıf arkadaşları Emre’nin bir daha sınıfa asla gelmeyeceğini söyler. Arkadaşlarının öldüğünü anlayan çocuklar üzüntülerini yaşamaya başlarlar. Bu süreçte, Emre’nin en sevdiği bitkinin tohumlarını bulan sınıf arkadaşları onları ekmeye karar verir. Ölüm ve yeniden doğuşun etkili bir anlatımla dile getirildiği hikayemiz, 8-10 yaş için ideal. Keyifli okumalar !

Duygu farkındalığı üzerine bahsetmek istediğimiz diğer kitabımız Eyvah Kalbim Kırıldı. Kitap ile beraber kalbi ‘pıt’ diye kırılan bir kız çocuğunun, kalbi kırıldıktan sonra yaşadıklarına yolculuk ediyoruz. Bu yolculukta, duygularını fark eden küçük kız, kırılan kalbini tamir etmek için farklı şeyler deniyor ve en sonunda kendine uygun bir yol keşfediyor. Kitap +5 yaş için uygun. Okul öncesi dönem ve okumaya yeni başlayan çocuklar için uygun.

Kitabın yazarı ve görsellerinin sahibi Elif Yemenici Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, ardından Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Baskı Sanatları Bölümü ve İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon bölümlerini okudu. Yazar halen çeşitli sanat oluşumları içerisinde eserler veriyor. Yazar hakkında ; https://www.behance.net/elifyemenici adresinden bilgi alabilir, yaptığı diğer işleri görebilirsiniz! Keyifli okumalar !

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir