Sessiz Kitaplar

Bu seferki yazımızda sizler ile daha önce  çok da rastlamadığınız bir kitap türünden bahsedeceğiz. Dünyada ‘silent books’ diye anılan yazısız kitaplar. Bu kitapların özelliği sadece resimlerden oluşması. Sözcükleri kullanmadan, görseller ile hikayeyi anlatmak, çocukların hayal gücünün daha kuvvetli ortaya çıkmasını sağlarken, diğer yandan da jest ve mimikleri, sözsüz iletişim yollarını daha iyi gözlemlemelerini sağlar. Dünyada pek çok örneği olan bu kitapları maalesef ki Türk yazarlarımız çok da tercih etmiyor. Bu kitaplar özellikle kendini sözel olmayan yollar ile ifade etmeye çalışan çocuklar için ideal. Bizler sizin için Türkiye’de kolay ulaşabileceğiniz iki sessiz kitabı derledik. Keyifli okumalar !

İlk kitabımız Doğum Günü Hediyesi. Eser, Behiç Ak tarafından resimlendirilmiş. Çocuk kitapları yazarı olmasının yanında ünlü bir karikatürist olan Behiç Ak her detayı ince ince işlemiş.  Kitabın içeriğinde ise önce bir mavilik görüyoruz. Sonrasında maviliğin ortasında bir noktayı fark ediyoruz. Her resimde nokta büyüyor ve biz bunun bir ada olduğunu anlıyoruz. Adadan sonra evler beliriyor. Bu evlerden birinde bir çocuk bir paket alıyor. Büyükçe olan bu paketin bir hediye paketi olduğunu anlıyoruz. Çocuk, hediye paketini açamıyor. Paketi her açtığında yeni bir paket daha ortaya çıkıyor. İşin içinden çıkamayınca arkadaşlarına danışıyor. En sonunda hep birlikte paketin sonuna ulaşıyorlar ve bu paketten bir yumurta çıkıyor. Yumurta çatlıyor ve içinden bir kuş çıkıyor. Kitabı incelerken ana kahramanımıza isim takmak, onu kitap bittikten sonra farklı maceralara yollamak oldukça keyifli olacaktır.

İkinci kitabımız Kırmızı Ringa. Kitap bir parkta yaşayan çeşitli canlıların hayatlarından kesitler sunuyor. Bu canlılardan bazıları normalde hiç dikkatimizi çekmeyecek küçüklükte. Yazarımızın bu kitapta bize anlatmaya çalıştığı, her yerde farklı bir hikayenin aslında var olduğu. Bu hikayeler küçük ayrıntılarda olsalar bile, yanı başımızda bir yerdeler. Kitap iki kısımdan oluşuyor. İlk kısım sadece görsellerden oluşurken, ikinci kısımda yazılı olarak hikayeler de anlatılıyor. İlk kısmı kendi hayal gücümüzle doldururken, ikinci kısımda yazarın hayal gücü ile kendi sözcüklerimizi karşılaştırabiliriz. Keyifli okumalar !

 

The Wave  bahsetmek istediğimiz bir diğer sessiz kitap. Bu güzel kitabın konusu sahildeki bir kız çocuğunun dalgalar ve martılar ile yaşadığı kısa bir macerayı bize görselleştiriyor. Kitap bir sessiz kitap olduğu için, hikayeyi kitap ile beraber kurgulayacaksınız. Harika hikayeler çıkacağına eminiz! Kitabın görselleri o kadar güzel ki! Çocuklar ile keyifli vakit geçirmenin yanında yetişkinlerin de başucu kitaplarından biri olacağını düşünüyoruz, ki bizim başucu kitaplarımızdan biri haline çoktaaaan geldi !

Kitap Türkiye’de Pandora Kitap Evi tarafından satışa sunuldu, dilerseniz Amazon.com’ dan da edinebilirsiniz. Ayrıca, aşağıda kitabın görsellerinin birleştirildiği Youtube videosunun da linkini bulabilirsiniz.

Kitabı tasarlayan kişi Suzy Lee. Kendisi, Camberwell College of Arts’dan mezun bir tasarımcı. Uzmanlığı kitap tasarımları üzerine. Yaptığı işler hem ülkesi Güney Kore’de hem de dünya çapında ödüllü. Kendisi hakkında detaylı bilgi ve diğer kitaplarını internet sitesi ;

http://www.suzyleebooks.com/home.htm ‘ de bulabilirsiniz.

 

 

Bahsetmek istediğimiz diğer bir sessiz kitap Şemsiye. Küçük bir köpeğin bulduğu kırmızı şemsiye ile oradan oraya savrularak gezindiği dünyayı, kendi hikayelerimizle izliyoruz ! Kırmızı şemsiye, köpeği o kadar uzaklara götürür ki, küçük dostumuz kendini kutuplarda bulur. Tabii kitap sessiz olduğu için, başına neler geldiğini de sizlerden dinleyeceğiz 🙂

Kitabın görselleri ve kurgusu Ingrid & Dieter Schubert tarafından hazırlanmış. Çiftin beraber hazırladıkları onlarca kitap, 21 ayrı ülkede yayınlanmış. Dilerseniz İnternet siteleri www.ingriddieterschubert.com’ dan haklarında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Kitap Türkiye’de Kuraldışı Çocuk tarafından yayınlanıyor. Çocuklar ile beraber, bu sessiz kitapta onlarca farklı hikaye kurgulayabileceğinizden eminiz! Keyifli okumalar !

 

Başka bir sessiz kitabımız Büyük Orman Avcıları. Çizeri Dennis Nolan, tasarımcı ve yazar. Çizdiği onlarca eser ile  Commonwealth Club of California ve Golden Kite Picture-Book gibi uluslararası çeşitli ödüllere sahip. Kitap Türkiye’de Abm Yayınevi’den yayımlanıyor.

İlk sayfadan itibaren bizi heyecanlandıran bu kitapta ilk olarak, bir kabilede yaşayan küçük insanları görüyoruz. Bir grup köyden ayrılarak bir yolculuğa çıkıyor ve birçok hayvanla karşılaşıyor, maceralara atılıyorlar. Sonunda ise, kamp ateşi başında marsmelov yiyen bir çocuğun paketinden bir tane marşmelov alarak köylerine geri dönüyorlar. Bu keyifli yolculukta hepinize güzel maceralar dileriz !

Kitap üç yaştan itibaren çocuklar ile birlikte kurgulanabilir. Kitap farkındalığı arttıkça ve kelime dağarcığı zenginleştikçe kendilerini daha iyi ifade edeceklerdir. Hikayeyi birlikte kurgularken, çocukların yeni kelimeleri öğrenmelerinde destekleyici olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir