KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ ÜZERİNE KİTAPLAR

Türkiye ve dünyada kadınlar yüzyıllardır, ikinci sınıf vatandaş, sadece erkeğe hizmet etmesi için var olan kişiler olarak görülmeye devam ediyor. Her geçen gün artan şiddet ve istismar olaylarının temelinde, erkeğin daha güçlü daha iyi ve kadına karşı her şeyi yapabilir algısı yatıyor. Oysa ki, hiçbir erkek kendini üstün görerek doğmuyor. Tüm bu düşünceler doğumdan sonra edinilen kalıplar nedeniyle gelişiyor ve topluma yansıyor. Erken çocukluk döneminde erkek çocuklarına kadın ve erkeğin eşit ve özgür bireyler olarak toplumda yaşayabileceklerini anlatabildiğimiz zaman, kız çocuklarına da erkeklerle eşit olduklarını, eşit imkanlara sahip oldukları için de ‘ben yapamam’ demeyip, cesur olmaları gerektiğini öğretebilirsek ,büyüyüp yetişkin olduklarında birlikte toplumu değiştireceklerdir.

Bu yazımızın başlığı altında sizler için derlediğimiz , kız çocuklarını bilinçlendirip cesaretlendirecek, erkek çocuklarının sağlıklı bakış açılarını oluşturmasını sağlayacak kitapları tanıtacağız. Maalesef ki bu bakış açısı ile hazırlanmış kitaplar çok az. Türkiye ve dünyada yayınlanmış kitapların %90’ında erkek çocuk ana karakter. Kız çocukları yan rollerde ve genelde erkek çocuğuna yardımcı nitelikte. Umuyoruz ki yakın zamanda bu tablo değişir. Bu değişim, çocuklarımız sayesinde bizim elimizde!

İlk kitabımız Külprensi. Bildiğimiz Külkedisi kalıplarını unutun! Yazar Babette Cole klasiköykümüzü alıp, erkek egemen olmayan bir dünyada yorumlamış. Yazar masaldaki tüm kadın rolleri erkek, erkek rollerini kadın yaparak topluma müthiş bir eleştiri, çocuklar için yeni ve harika bir masal ortaya çıkarmış. Kitabı kız ve erkek çocuklar ile okuyup, onların yorumları ile beraber kadın erkek rollerini tartışmanızı, sorgulatmanızı öneriyoruz. Bu kitap sayesinde, bildikleri bir masalın farklı yorumlarını görerek, bakış açıları genişleyecektir.

Bu yılın başında vefat eden İngiliz yazar Babette Cole,  Kent İnstitute of Art and Design mezunu başarılı bir yazar ve çevirmendi. 70ten fazla eseri ve bir televizyon yayını var. Kendisi hakkında daha ayrıntılı bilgiyi kişisel internet sitesi  http://babette-cole.com/ ‘dan edinebilirsiniz. Kitap Kuraldışı Yayıncılık’ın Türkçeye kazandırdığı bir eser. 5-6 yaş için uygun bulduğumuz bu eseri, daha küçük yaşlar için de kısaltarak okuyabilirsiniz.

 

Diğer kitabımız Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler. Kitap, dünyayı etkileyen en önemli kadınların birer sayfalık hayat hikayelerinden oluşuyor. Çok farklı mesleklerden, farklı hikayelere sahip, zorlukları yılmadan aşmış ve hatta aşmaya devam eden, kendi alanlarında en iyi işleri yapmış 100 kadının arasında, tarihteki ilk bilgisayar programının yazarı Ada Lovelace, ressam Frida Kahlo, 1998 doğumlu mülteci bir yüzücü olan Yusra Mardini, astrofizikçi Margherita Hack gibi isimler var. Bir erkek tarafından kurtarılmayı bekleyen prenses masalları yerine, gerçek hayattan kahramanların hikayelerini çocuklarınıza okumanızı, çocuğunuzun sağlıklı sosyal duyusal gelişimi için öneririz. Bu gerçek hikayeler sayesinde kız çocuklarının kendilerine güveni artacaktır. Sürekli gördüğümüz ve bildiğimiz erkek yöneticiler ya da ön planda olan erkeklerin haricinde, hayatta pek çok şeyi başarmış kadınların olduğunu bilmek, kız ve erkek çocuklarının kadınlara olan bakışını geliştirecektir. Böylece neden kadınların da erkekler kadar ön planda olmadıklarını sorgulayacaklardır.

 

Kitabın yazarlarından Elena Favilli çocuklar için ilk iPad dergisini çıkaran, U.C Berkeley mezunu bir gazetecidir. Diğer yazarı Francesca Cavallo yazar ve tiyatro yönetmeni. Uluslararası Sürdürülebilir Hayal Gücü Festivali’nin kurucusu, yenilikler peşinde koşan bir kadın. Kitapları için şöyle diyorlar ;

“Kızların önlerindeki engelleri anlamaları önemli. Ama bu engellerin aşılabileceğini bilmeleri de bir o kadar önemli. Yalnızca bunların üstesinden gelebilecekleri bir yol bulmakla kalmayacak, arkalarından gelenler için de bu engelleri kaldıracaklar, tıpkı buradaki büyük kadınların yaptığı gibi.”

 

Diğer kitabımız Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız’dan? Bu kitabımız da, Külprensi gibi, var olan bir masalın değiştirilmesiyle ortaya çıkmış. Kırmızı Başlıklı Kız Masalı’nın ana karakteri Kırmızı Başlıklı Kız masala göre, ormana yalnız başına gider ve başına istemediği şeyler gelir. Masalın sonunda kurt hem ninesini hem de Kırmızı Başlıklı Kız’ı yer. Bu masal, kız çocuklarını, sokağa özgürce çıkabilmeleri konusunda tereddüte düşürür. Başına kötü şeyler gelen kız çocuğu, masalı okuyan kız çocuklarının endişelendirir. Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız’dan? İse, hikayeyi tekerleme tadındaki dil oyunları ile tersine çeviriyor. Kitapta, küçük kurtçuğun ormanı kullanarak varmak istediği yere nasıl gideceğini annesi ile tartışmasına tanıklık ediyoruz. 4-5 yaş için önerdiğimiz kitabımız ile keyifli okumalar!

Kitabın yazarı Sara Şahinkanat, Boğaziçi Üniversitesi Mütercim ve Tercümanlık Bölümü mezunu. İngilizce olarak da yayınlanmış 7 kitabı var. YKY’den çıkan bu güzel kitabın görsellerinin altında ise Ayşe İnan Alican’ın imzası var

.

 

* Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler, Elena Favilli ve Francesca Cavallo, çev. Deniz Öztok, Hep Kitap, Mart 2017.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir