ÇOCUKLAR İÇİN BİYOGRAFİK KİTAPLAR

Biyografik kitaplar, tanınmış birinin hayatlarını anlatan kitaplardır. Bu kitaplar ile birlikte, o kişinin hayatına ve yaşadığı döneme yolculuk ederiz. Her insanın hayatı ayrı bir hikaye olduğundan, okunulan biyografik kitaplar kimi zaman heyecanlı bir bilim-kurgu hikayesini, kimi zaman da büyük bir macera hikayesini anlatır. Bu yazımızda çocuklar için uygun biyografik kitaplardan en sevdiklerimizi sizler için derledik. Onlardan öncekilerin hikayelerini okudukça, yeni şair, yazar ve ressamların yolları aydınlanacaktır. Keyifli okumalar !

Nar’ın Sanat Günlüğü Serisi, 6 kitaptan oluşan ve her kitapta Türkiye’nin öncü kadın ressamlarının anlatıldığı bir seri. 7- 14 yaş aralığı için hazırlanmış seri, önemli kadın ressamlarımızın hikayeleri ile bir yandan Türkiye’nin sanat tarihini anlatırken, diğer yandan da ressamların tekniklerinden de bahsederek,  resim sanatındaki incelikleri vurguluyor. 

Kitabın tüm olumlu gelişimsel özelliklerinin yanı sıra,  Türkiye’deki hem kadın hem de sanatçı karakterleri anlatıyor oluşu, bu seriyi eşsiz kılıyor. Hem kadın ve erkek eşitliğini vurgularken hem de resim sanatının önemini anlatırken okunmasını öneririz. Ek olarak, bizce tüm kız çocuklarının kitaplığında bulunmalı =)

Serideki kitaplardan birinin video linki ;

https://vimeo.com/203967758

Kitabın yazarı Eda Noyan, Dokuz Eylül, Bilkent ve Florida üniversitelerinde tasarım alanında lisans ve yüksek lisans dereceleri almış bir tasarımcı. Sanatla iç içe bir hayat yaşayan yazar, aynı zamanda ödüllü bir film yönetmeni. Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Yardımcı Doçent Doktor olarak da aynı zamanda görev yapmakta. Kitap, Dstil Tasarım Yayınevi’nden çıkma. Keyifli okumalar !

Diğer biyografi kitapları serimiz ise Tefrika Yayınevi’nin hazırladığı Çocuk Edebiyatı Biyografi Dizisi. 5- 7 yaş aralığına uygun olarak tasarlanan bu seri, Türk Edebiyatı’nın önemli yazarları ve şairlerini anlatıyor. Aziz Nesin’den , Turgut Uyar’a 12 şair ve yazarın çocukluk anılarından yola çıkılarak, onları hikaye kahramanları olarak yansıtan seriyi biz okurken çok eğlendik! 

Okula yeni başlayan çocuklar için okuma pratiğini geliştirmeye yardımcı olacak bu seri,  okuma yazma becerilerini geliştirirken, aynı zamanda çocuğunuzun edebiyatçılar ile erkenden tanışmasını sağlıyor. Okuma yazma alışkanlığı edindirip, sonrasında da bu önemli şair ve yazarlarımızı inceleme merakı uyandıracak Çocuk Edebiyatı Biyografi Dizisi ‘ ni siz de çok seveceksiniz!

 

 

 

Bahsetmek istediğimiz, bizi çokça heyecanlandıran diğer biyografi dizisi ise Pan Yayıncılık’ın hazırladığı üç değerli kitap : Tanburi Cemil Bey-CEMİL’İN GİZLİ KONSERLERİ, Âşık Veysel-UZUN İNCE BİRYOL, Cemal Reşit Rey-KUĞU KUŞUNUN ŞARKISI.

Tanburi Cemil Bey ve Cemil’in Gizli Konserleri’nin yazarı Serhan Aytan , Aşık Veysel – Uzun İnce Bir Yol ile Cemal Reşit Rey- Kuğu Kuşunun Şarkısı ‘nın yazarı ise Aysel Gürmen.  Aysel Gürmen Boğaziçi Üniversite İşletme ve Eğitim bilimleri bölümü mezunu bir yazar. Okul öncesi çağ için yazmış olduğu pek çok eserin yanında, Kırlangıç Yayınevi’nin kurucusu. 

Yazarlarımızın edebiyatımıza kazandırdıkları bu eserler, Türk Kültür ve sanatını aktararak , bireylerin genç yaştan itibaren kültürlerini öğrenmelerini, aynı zamanda hikayelerdeki gerçek karakterler ile kendilerini özdeşleştirebilmelerini sağlayacaktır. Böylece, küçük yaşlardan itibaren sanata yatkınlığı olan çocukların kendilerini keşfetmelerini kolaylaştıracaktır. Okuma yazamaya başlamadan önce ebeveynler bu kitapları okuyarak, çocuklarının gelişimlerine katkı sağlayabilirler. Okuma- yazma evresinde ise, çocukların keyifle seriyi tekrar okuyacaklarını düşünüyoruz.

Diğer bir kitabımız ise, Türkiye’ nin yetiştirdiği en önemli fotoğrafçılardan Ara Güler’in biyografik kitabı. Meraklı ve yaratıcı haylaz bir çocuğun hikayesini okuduğumuz kitap, bize aslında Ara Güler’in kendi hikayesini anlatıyor. Kitabın , 10-14 yaşa uygun bir anlatımı var. 

Kitabın yazarı Muharrem Buhara, hepimizin bildiği ve severek takip ettiği, Türkiye dizi tarihinin önemli eserlerinden İkinci Bahar ve Süper Baba dizilerinde büyük katkısı olan, reklam ve senaryo yazarı. Muhtemel, Ara Güler ’e olan hayranlığından böyle bir kitabı hazırlamak istemiştir. Keyifli okumalar !

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir