Mitler & Masallar

İlk hikayelerimiz genelde masallarımız olur. Hepimizin aklında yer eden, bir büyüğünden dinlediği ve ömrü boyunca unutamadığı masalları vardır.  Sizin için son dönemde derlenen ya da yeniden yayınlanan ve kültürel mirasımız için çokça önemli üç kitabı inceledik 🙂

 

İlk kitabımız Sümer Hayvan Masalları. Yazar Yalvaç Ural’ın iki yıllık büyük emeği sonucu ortaya çıkan kitap, Sümerleden kalma yazıtların derlenmesi ile oluşuyor. 196 sayfalık eser, farklı hayvanların hikayeleri üzerinden toplumsal hayata ışık tutuyor. Zarar görmüş yazıtları da, kendi hayal gücü ile birleştirip yorumlayan yazarımız, bizlere binlerce yıl öncesinden etkileyici bir fabl seçkisi sunuyor.

Kitap, yazı tipi ve kalınlığı ile daha çok ilkokul çağına uygun olsa da, içeriğindeki fablları erken yaşlardan itibaren çocuklarımıza sadeleştirerek okuyabiliriz.

 

4000 yıl önce dile getirilen masallar, bu güzel derleme sayesinde, bizim çocuklarımızın rüyalarını süsleyebiliyor. Keyifli okumalar!

 

 

 

Başka bir Sümer masalı dizimiz de, tarih çınarlarımızdan Muazzez İlmiye Çığ’a ait. Ülkemizin yetiştirdiği en değerli bilim insanlarından ve dünyadaki en önemli üç Sümerolog’dan biri olan Muazzez İlmiye hanım, 2003 yılında Sümer hayvan masallarından derlediği masal kitabını yayınlıyor. Kitap hem içeriği hem de görselleri ile erken dönemlerden itibaren çocukların ilgisini çekecektir J Binlerce yıl öncesinden bize seslenen masallar, tarih bilimini sevdirmek ve eski dönemler hakkında düşündürmek, hayal gücünü geliştirmek adına eşsiz bir kaynak.

 

Bir diğer yandan, kitabı okuduktan sonra Muazzez İlmiye Çığ hakkında kısa da olsa bilgi vermek, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin baskın olarak yaşandığı ve kız çocuklarının kendilerini geri planda tuttuğu toplumumuzda oldukça önemli. Değerli hocamızın başarılarını bilmek, dünyadaki saygınlığını anlamak çocuklarımıza cesaret verecektir. Keyifli okumalar!

Dilerseniz, yazar hakkında hem kısa hem de ayrıntılı bilgileri http://listelist.com/muazzez-ilmiye-cig/ ’dan öğrenebilirsiniz  🙂

Diğer bahsetmek istediğimiz kitabımız Yunan Mitleri. Alfa Yayıncılığın hazırladığı  ve 2017 yılında Türkçeye kazandırılan kitabın çevirmeni Abdullah Yılmaz. Yazarları ise  Ingrid d’aulaire ile Edgar parin d’aulaire.

Tarih araştırmacıları olan yazarların edebiyata kazandırdıkları pek çok eser var. Tarihi, gençlere ve çocuklara anlatan yazarların Yunan Mitleri derlemesi, 12- 15 yaş aralığındaki gençlere hitap etse de, hepimizin uzun makaleler ve araştırmalar yerine tercih edeceği türden.

Yunan mitleri ile çocuklar antik dönemi öğrenirken, hayal güçlerinin sınırlarını zorlayacaklardır. Keyifli okumalar!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir