Aile Rutinleri

Aile birliği içinde, bireylerin birbirlerini tanıyıp, saygı duymaları sağlıklı bir sosyal gelişim için çok önemlidir. Kısaca anlatmak gerekirse, kendini güvenle ifade edebildiği ve karşılıklı iletişimin sağlanabildiği aile ortamlarında büyüyen çocuğun özgüveni gelişir, ebeveynlerine güven duygusu kuvvetli olur ve güven duygusu gelişen çocukların, aile bireyleri haricinde kurdukları sosyal ilişkiler sağlıklı gelişir, mutlu bireyler olarak büyürler. Uzun vadede, kendi ailelerini kurduklarında da sağlıklı sosyal bağlantılar geliştirirler. Bu ortamı sağlayabilmek için aile rutinlerini desteklemek gerekir.

Aile rutinleri nelerdir? 

Aile bireylerinin topluca ya da parça parça yaptıkları, tekrarlanan aktivitelerdir. Aslında hepimizin bir şekilde içinde olduğu sürekliliklerdir. Örneğin, pazar günü anne ile karşılıklı içilen bir Türk kahvesi ya da her hafta gidilen bir eğlence mekanı bunlara örnek verilebilir. Ancak bu rutinlerde önemli olan karşılıklı iletişimin kalitesidir. Mesela çocuğunuzla izlediğiniz bir saatlik televizyon programını ele alalım. Böyle zamanlarınızı gözünüzün önüne getirin. İzlediğiniz o program süresince çocuğunuzla kaç kelime konuştunuz ? Neleri paylaştınız ? Yan yana oturup, hiç bir iletişimin olmadığı rutinler, aile rutinlerine girmez. Biz de bu yazımızda, olabilecek kaliteli rutinleri sizin için biraz toparlamak istedik ve tabii farkındalığınızı artırarak 🙂 Keyifli okumalar, güzel rutinler!

  • Birlikte yemek yemek!

Kültür olarak çok severiz zaten yemek yemeği ve yemek yerken birliktelik bizim için önemlidir. Fakat ebeveynlerin çalışması, hızlı hayat koşulları, birlikte geçen bu süreyi kısıtlayabiliyor hatta bazen yok edebiliyor. Oysa ki, birlikte yemek yemek karşılıklı iletişim için bulunmaz bir fırsat. Beraber yemek yenebilecek rutinleri oluşturmak ve korumak çok çok önemli.

Peki yemekte ne konuşacağız?

Çocuğun kendini güvende hissetmesi, söylediği sözlerin, aileye anlattıklarının önemli ve değerli kabul edilmesi karşılıklı iletişim sürecinde en kritik nokta. Her yemekte belli başlı sorular sorabilirsiniz. ‘Bugün okulda neler yaptın?  Ya da Okulda neler yapacaksınız ?, Neler üreteceksiniz? En çok ne senin ilgini çekti? Gibi, daha çok karşılıklı farkındalık kazandıracak sorular sormak önemli.

  • Beraber film izlemek!

Film izlemeyi pek çoğumuz severiz. 21. Yüzyılın minik bireylerinin de seveceğini düşünüyoruz. Çocuğunuz için uygun filmleri beraber izleyerek sohbet edebilirsiniz. ‘Sence bu filmin sonunda başka ne olabilirdi?, ‘Sence şu karakter ne yapsa daha iyi olurdu?’ ‘Bu çocuk üzülmüş müdür/mutlu olmuş mudur vs.’ gibi, duygu farkındalığını artıran, hayal gücünü destekleyen sorular sorarak sohbet edebilirsiniz. İzlediğiniz o filmlerden çocuğunuzun çıkardığı yeni senaryolara hayretler edeceksiniz. Hayal gücünü kuvvetlendirmesinin yanında, çocuğunuzun dünyayı nasıl algıladığına dair pek çok ipucunu, bu sohbetlerde elde edebilirsiniz. Çocuğunuz ile izleyebileceğiniz, bizim beğendiğimiz filmleri derlediğimiz yazılarımızı ‘filmler’ başlığı altında bulabilirsiniz.

  • Beraber yeni şeyler üretmek!

Çocuğunuzla geçirdiğiniz keyifli dakikaların sonunda, ikinizin de emeği olan yeni bir ürünün oluşması, ikinizin de asla unutamayacağı bir deneyim olacaktır. İyi de az vakitte ne üreteceğiz, ne malzeme bulacağız sorularını duyar gibiyiz ancak birlikte çok kapsamlı, çok maliyetli bir şeyler üretmenize gerek yok. Bir Pazar günü keyifle dinlenirken boş bir kağıda yaptığınız uçak, bu uçakla kurduğunuz filonuz ile uzayda çok farklı yerle keşfedebilirsiniz 🙂

Gözde Akoğlu

*Aile rutinleri yazımızın ilk kısmını bitirirken bu videoyu izlemenizi öneririz 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir