kitap sepeti 1

Yeniden merhabalar! Sizlerden gelen talep doğrultusunda her hafta yeni bir kitap önerisi ile karşınızda olacağız 😊 Her hafta, farklı yaş gruplarına uygun, görselleri ile uyumlu ve farklı konulardaki kitapları sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Paylaştığımız kitaplar hakkında yorumlarınız bizim için önemli. Lütfen yorum yaparak bizimle düşüncelerinizi paylaşın. Sizin de hoşunuza giden, herkesle paylaşmak istediğiniz kitaplar olursa lütfen bizimle paylaşın 😊 Keyifli okumalar!

Bu hafta paylaşmak istediğimiz kitap Tudem Yayınları’nın hazırladığı ve 2009 yılında ilk basımını yaptığı Duygular Nedir? kitabı. Yayınevi, ‘Filozof Çocuk’ serisini bizler için hazırlamış. Serinin isminin ‘Filozof Çocuk’ oluşu sizi yanıltmasın. Bu kitaplar her yaştan okuyucuyu sarsacak, sıradan ve hiç farkında olunmayan yaşamları, yeniden anlamlandıracak soruları barındırıyor. 

Kitap içeriği sorulardan oluşuyor.  Sorulardan bazıları ise şöyle: Kardeşlerini kıskanıyor musun?, Sevdiğin insanlarla neden kavga ediyorsun? Annenin ve babanın seni sevdiğini nasıl anlıyorsun?, Âşık olmak güzel midir?

Örneklerdekilere benzeyen ve temelinde hayatı sorgulatan bu sorular ile okuyucunun yaşama dair farkındalığı artıyor. Var olan bilgiler ise, yeniden düşünülüp yorumlanıyor. Kitabı biz çok sevdik. Beş yaştan itibaren her yaşa uygun olan kitap, erken çocukluk döneminde sık sorulan soruları da içeriyor. Tavsiyemiz, erken yaşlardaki çocuklar ile bu sorular arasından en somutları üzerine düşünmek ve konuşmak. Ancak ebeveynlerin yorumları kısa ve ucu açık olmalı. Çocukların üzerinde düşünmesine fırsat verilmeli. Çocuklar, her biri çok çok bireysel olan bu felsefik soruların cevaplarını kendileri bulmalı. Yaş büyüdükçe üzerine düşünülmesi, gerçek cevaplar verilmesi daha kolay olacaktır.

Filozof Çocuk Serisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir