Bir Farkındalık Hikayesi / Epilepsi

Etrafınızda özel ihtiyacı olan kaç kişi var? Siz bunlardan hangilerinin özel durumunun ve ihtiyaçlarının farkındasınız? Belki bir iş arkadaşınız, belki sınıfınızdaki bir öğrenci, belki yakın bir akrabanız ya da bir komşunuzun çocuğu… Eminiz ki aklınıza birileri gelmiştir. Toplumda, özel ihtiyaca sahip pek çok bireyle beraber yaşıyoruz. Bu yazımızda bahsetmek istediğimiz kitap, Çevremizdeki bu farklılıkları daha kolay anlamamızı sağlayacak özel kitaplardan biri. Kitabımız Lara’nın Epilepsi Hikayesi.

Lara, aklında pek çok endişeyle okula başlamak üzere olan Epilepsi hastası bir çocuktur. Farklılığının bilincinde olan Lara, okula başladıktan sonra arkadaşlarının ya da öğretmenlerinin onun özel durumunu anlamamalarından endişe etmektedir. Diğer yandan, okul ortamında bir epilepsi krizi geçirmekten de çok korkar fakat günün birinde korktuğu şey başına gelir.

Hikayedeki karakterlerin epilepsi hastalığını ele alış biçimleri ve öğretmenin sınıf ortamında farkındalık yaratarak çocukları bilinçlendirmesi, tüm eğitimciler için örnek bir hikaye niteliğinde. Toplumda yaygın olan bu hastalığa dair bilinçli çocuklar yetiştirmek, özel ihtiyaca sahip her bireyin kendilerini özgürce ifade edebilecekleri ve endişelenmeden yaşayabilecekleri bir toplum oluşturmanın yolunu açacaktır.

+5 yaş olan kitap, Tübitak Popüler Bilim Kitaplığı’ndan. Keyifli Okumalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir