Çocuklarda Başarısızlık Duygusu

Çocuklarla çalışıyorsanız ya da etrafınızda bir yerlerde minikler varsa, onlarla çalışırken ‘ben bunu yapamıyorum ama’ gibi cümleleri duyabilirsiniz. Bir çocuğun herhangi bir durum karşısında yapamayacağını düşünmesi, denemeye kapalı olması ilk etapta normaldir fakat bu durum sıkça tekrarlanmaya başlarsa bazı problemlerin habercisi olabilir. Çocuk, daha öncesinde yaşadığı travmatik bir durumu hatırlattığı için bir şeyi yapmaktan kaçınıyor olabilir, özgüven eksikliği yaşıyor olabilir ya da bulunduğu ortamda kendini rahat hissetmiyor olabilir. Bu üç durum, çocuklar arasında sıkça karşılaşabileceğiniz durumlardan bazıları.

Kaçındıkları durumu ve sebeplerini anlamak için neler yapabiliriz?

Nitelikli Gözlem

Nitelikli Gözlem kavramını duymuşsunuzdur. Çocukları anlamak için kullanırken bu kavramı ‘öncesi ve sonrası ile beraber bir durumu incelemek’ olarak düşünebilirsiniz. Örneğin, sınıfınızda bir çocuk size çok sık gelen aralıklarla herhangi bir şeyi ‘yapamıyorum’ diyebilir. Bu sınıf ortamını ve sizi olumsuz yönde etkileyebilir. Böyle bir durumda, negatif ortama odaklanma yerine, çocuğun ne zaman, hangi durum karşısında ve ne sıklıkla ‘yapamıyorum’ dediğini not alabilirsiniz. Bu sayede, sizi de negatif etkileyen bir durumu kayıt altına alarak daha anlamlı hale getirmiş olursunuz. Belki minik dostumuz ailede yaşadığı olumsuz bir durumun ertesinde bir şeyleri denemeye pek hevesli olmuyordur, belki belli başlı bir aktiviteye karşı ön yargı geliştirmiştir belki de sadece sizinle özel olarak biraz daha fazla vakit geçirmeye ihtiyacı vardır… Tüm bunları düşünmek için kaydetmek önemli bir araç olacaktır.

Öncesini not ettiğiniz gibi, durumun sonrasını da özenle not etmeniz önemli. Örneğin, minik dostumuz ‘ben bunu yapamıyorum’ dedikten sonra kime yöneliyor? Her zaman spesifik olarak yardım/destek istediği biri var mı? Acaba o kişi onun konfor alanı mı? Neden daha çok o kişiye yönelmeyi tercih ediyor? O kişinin davranışları nasıl? Deste ya da yardım alamazsa davranışları nasıl gelişiyor? Gibi soruların cevaplarını, nitelikli gözleminiz ve notlarınız ile keşfedebilirsiniz.

Oyun En Güzel Araç

Herhangi bir şeyi kesinlikle yapamadığını düşünen bir çocukla iletişim kurabilmek için en güzel araçlardan biri oyun. Çocuklar oyun oynarken kurguladıkları dünya, sözcükler ve oyun içerisinde kullandıkları materyaller bize ipuçları verebilir. Serbest oyun zamanlarında, çocuğun kendini rahat hissettiği bir anda kendi kendine oynarken ona eşlik edebilirsiniz. Oyun sırasında, çocuğun spesifik olarak kaçındığı ya da yapmak/denemek istemediği durumun bir benzerini oyuna katarak çocuğun davranışlarını gözlemleyebilirsiniz. Örneğin, çocuk kağıt kalem etkinliklerinden her zaman uzak duruyorsa, birlikte bir oyun oynarken kurguladığınız karakter kağıt ve kalemle eğlenceli bir şeyler yapabilir. Tabii oyunu iyi yönetmeli, çocuğu strese sokacak bir duruma mahal verilmemesi gerekir. oyunu bu ve benzeri durumlarda kullanırken temel mantık, çocuğun kurgusunu anlamak, çocuğa kaçındığı durumun farklı yönlerini eğlenceli bir biçimde gösterebilmek.

Kitap Kurgusu

Çocuklar kitapları dinlerken, kendilerini kitabın kurgusunun içinde bulurlar. Hayal güçlerini aktifleştirerek kitapla bütünleşirler. Herhangi bir şeyi yapamadığını düşünen çocuklara, kendileri ile benzer duygular yaşayan çocuk karakterli kitapları okumak, kendileri hakkındaki düşüncelerini olumlu yönde değiştirmeye yardımcı olacaktır.Kitabın sonrasında da kitapla ilgili farklı etkinlikler kurgulayabilirsiniz. Bu sayede çocukların kitabı ve karakterleri içselleştirmelerine katkı sağlarsınız. Bu konuda size yardımcı olacak kitapları sitemizden bulabilirsiniz 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir