Faydalı Sivil Toplum Kuruluşları

Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı

Vakıf dezavantajlı çocuk grupları ile çalışmaktadır. Suça itilmiş ya da suç ile ilişkide olabilecek çocuklar ile sosyal faaliyetler  yürütmektedir. Toplum hayatına  entegre etme faaliyetleri yürütür.

Link : http://www.tcyov.org/

Koruncuk Vakfı – Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı

Vakıf her yıl  , Sosyal Hizmetler  Çocuk Esirgeme Kurumu ile yaptığı protokol kapsamında , 0-6 yaş arasında,  bedensel ya da zihinsel engeli olmayan çocukları vakfın bünyesine alarak, kendi çocuk köylerine dahil ediyorlar. Bu köylerde çocuklar, kendilerine ait evlerinde, vakıftan gelen kardeşleri ile birlikte ,kendilerine verilen her türlü imkandan faydalanarak yaşıyorlar. Vakıf her çocuğu meslek edindirmeden kendi bünyesinden ayırmıyor. Buraya gelen her çocuk, Vakıf ailesine dahil ediliyor.

Link : http://www.koruncuk.org/

AÇEV

Anne Çocuk Eğitim Vakfı

Vakıf, ilk ve erken çocukluk dönemi eğitimleri ile, toplumda fırsat eşitliğini artırmayı ve toplumu bilinçlendirmeyi hedeflemektedir. Anne ve çocuk  eğitimleri öncelikli olarak, toplumun en temel yapısı olan aile üzerine çalışmaktadır. Dezavantajlı çocuklar ve aileleri için fırsat eşitliği sağlamayı hedefler.

Link : http://www.acev.org/

Tohum Otizm Vakfı

Vakıf, otizm hastalığının ve çeşitlerinin farkındalığını artırılması amacıyla kurulmuştur. Bellirtilerini ilk çocukluk döneminde gösteren bu hastalığın tedavisinde, erken teşhis çok önemlidir. Vakıf bünyesinde çeşitli okullar, barındırır. Vakıf Türkiyede, otizm konusunda öncü faaliyetler yürütmektedir.

Link : https://www.tohumotizm.org.tr/

Türkiye Vodafone Vakfı

Vakıf toplumdaki pek çok dezavantajlı grup için projeler üretmektedir. “Düşler akademisi” projesi kapsamında, engelli gençlerin sanat yoluyla topluma katkı sağlamasını hedefler. Bünyesinde pek çok engelli genci barındırır. Bu gençler, gönüllüler ve profesyonel çalışanlar ile sanat faaliyetlerinde bulunurlar.

Link : http://www.turkiyevodafonevakfi.org.tr/

ISTANBUL&I

Vakıf , İstanbul’da ki çeşitli dezavantajlı gruplarla çalışmanın yanında, proje bazlı olarak iklim değişiklikleri üzerine de programlar hazırlıyor. Gönüllülerin işbirliği ile projeler uygulanıyor.

Link : https://www.smallprojectsistanbul.org/

NESİN VAKFI

Vakıf 1973 yılında Aziz Nesin tarafından, kısıtlı imkanlarla kurulmuştur. Civardaki dezavantajlı , ailelerinden eğitim desteği göremeyecek çocukların burada yetiştirilmesi amacıyla, bünyesinde pek çok imkan barındırır. Burada çocuklar ve çalışanlar aile olurlar. Üniversiteden mezun olup kendi ayakları üzerinde durabilecek seviyeye gelene kadar vakıf bünyesindedirler.

Link :  http://www.nesinvakfi.org/index.php

Eğitim Sanatı Dostları Derneği

Eğitim Sanatı Dostları Derneği 2009 yılında kurulmuştur. Derneğin iki ana önemli projesi vardır; birinci Waldorf Pedagojisi Eğitmen Eğtimi Semilerleri, ikinci ise Waldorf Pedagojisi’nin uygulanması için kurulan oyun gruplarıdır. Waldorf Eğitimi Yaklaşımı üzerinde kendini geliştirmek isteyenler Eğitim Sanatı Dostları Derneği’nden istifade edebilir ve etkinliklerini takip edebilirler.

Link:  http://www.egitimsanatidostlari.org/

Pedagoji Derneği

Pedagoji Derneği, 3 Ekim 2011 tarihinde çocuk dostu uzmanlardan tarafından, çocuk ruh sağlığı konusunda ortak bir fikir inşa etmek; çocukların anlaşılması ve eğitilmesi konusunda doğru yöntemler geliştirmek ve bu konuda bir bilinç oluşturarak aile bütünlüğüne katkı sağlamak; çocuk haklarına sahip çıkmak ve bu hakların savunuculuğunu yapmak; çocuklar için üretilen her türlü üründe çocuk psikolojisinin dikkate alınmasını sağlamak; üretilen bu ürünlerin pedagojik değerlendirmelerini yaparak toplum, aile ve üretici firmalar ile paylaşmak amacı ile kurulmuştur.

 

Link: http://www.pedagojidernegi.com/index.asp